Projekty dla Seniorów na 2025 rok
Pomoc i wspieranie seniorów w zakresie zdrowia psychicznego, fizycznego oraz integracji społecznej
Starzenie się społeczeństwa to wyzwanie współczesnych czasów. Wspieranie zdrowia seniorów, ich integracja społeczna oraz aktywizacja fizyczna i umysłowa są kluczowe dla poprawy jakości życia tej grupy wiekowej.
Proces starzenia się niesie ze sobą różnorodne wyzwania, zarówno w sferze zdrowotnej, społecznej, jak i psychicznej. Wspieranie seniorów wymaga zintegrowanych działań na wielu płaszczyznach – od wdrożenia zdrowych nawyków żywieniowych I profilaktyki zdrowotnej poprzez aktywizację społeczną, aż po rozwój programów wsparcia. Poniżej przedstawiono szczegółowe formy pomocy, dane, taktyki oraz konkretne propozycje działań.
Zdrowie seniorów to nie tylko brak chorób, ale przede wszystkim dobra kondycja fizyczna, psychiczna i społeczna.
Programy na rok 2025
Zdrowie fizyczne seniorów – wspieranie i profilaktyka
Dane i wyzwania:
- Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 10–15% populacji globalnej, a do 2050 roku ich liczba ma się podwoić.
- Choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego czy osteoporoza, dotyczą ponad 60% osób w tej grupie wiekowej.
- Aktywność fizyczna wśród seniorów jest zbyt niska – tylko 25–30% osób starszych regularnie uprawia sport.
Aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla utrzymania sprawności fizycznej i psychicznej seniorów. Należy dostosować jej formę do możliwości uczestników.
Aktywności fizyczne
Fundacja jest w trakcie tworzenia programów dla grup spacerowych i nordic walking, które angażują seniorów do wspólnych ćwiczeń na świeżym powietrzu. Planuje organizację wspólnych spacerów w wyznaczonych terminach I trasach w celu zwiększenia aktywności fizycznej seniorów I integracji społecznej. Dodatkowo zamierza organizować proste ćwiczenia siłowe z gumami oporowymi, które wspierają budowę mięśni.
Profilaktyka zdrowotna
- Szerzenie wiedzy na temat regularnych badań lekarskich oraz skutków ich lekceważenia – w tym kontroli ciśnienia, poziomu cukru i cholesterolu oraz badania przesiewowe (np. mammografia, kolonoskopia).
- Edukacja zdrowotna – w okresie wiosennym będą organizowane warsztaty na temat zdrowej diety, radzenia sobie ze stresem i prewencji chorób cywilizacyjnych.
Zdrowa dieta
- Propagowanie diety bogatej w błonnik, warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze (np. z ryb i orzechów) oraz produkty pełnoziarniste.
- Kampanie edukacyjne promujące zdrowy styl życia, np. unikanie soli, cukru i tłuszczów nasyconych.
- Organizacja warsztatów na temat zdrowej diety, w tym materiały wideo.
Badania podstawowe:
- Bezpłatne badania podstawowe polegające na pomiarze ciśnienia, cukru we krwi oraz wagi.
- Propagowanie szczepień polegające na szerzeniu wiedzy o bezpłatnych szczepieniach.